گزارشي درباره مهمترين زنداني هاي سياسي در ايران

ستّار بهشتی، کارگر و وبلاگ‌نویس بود که در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۱ توسط پلیس فتا به اتّهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکهٔ اجتماعی و فیس بوک بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده بود.

او در مدت بازجویی به شدت توسط پلیس فتا زير شکنجه قرار گرفت، و در همین جریان درگذشت و در گورستان رباط کریم به خاک سپرده شد.

آتنا دائمی، فعال مدنی، فعال حقوق کودکان، فعال حقوق بشر و از زندانیان سیاسی در ایران است كه به اتهام توزیع شبنامه ها در محکومیت مجازات اعدام در تاریخ ۲۹ مهرماه ۹۳ بازداشت شده بود.

او در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۹۴ توسط شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران به رياست قاضی مقیسه» در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری متهم و به ۱۴ سال حبس محکوم شد.

نازنين زاغري، كارمند بنياد خيريه تامسون رويترز، به همراه دختر دو ساله خود هنگام خروج از ايران در فرودگاه امام توسط نيروهاي اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت، و به اتهام جاسوسي به 5 سال حبس محكوم شده بود. و تاكنون در زندان اوين به سر مي برد.

نسرين ستوده، وكيل دادگستري و فعال حقوق بشر، به دليل عضويت و فعاليت موثر در كانون مدافعان حقوق بشر، لگام براي حذف مجازات اعدام و شوراي ملي صلح در خانه شخصي خود توسط نيروهاي امنيتي بازداشت، و به خاطر وكالت او در پرونده هاي مربوط به دختران خيابان انقلاب به اتهامات اجتماع و تباني به هدف اقدام عليه امنيت ملي، تبليغ عليه نظام، اخلال در نظم و آسايش عمومي و نشر اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي به 33 سال حبس تعزيري و تحمل 148 ضربه شلاق محكوم شده بود.

سپيده قليان، فعال كارگري و از بازداشت شدگان هفت تپه، توسط شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران به اتهام اجتماع و تباني به قصد اقدام عليه امنيت ملي به 7 سال حبس تعزيري، به اتهام عضويت در گروه گام به 7 سال حبس تعزيري، به اتهام تبليغ عليه نظام به يك سال و نيم حبس تعزيري و به اتهام نشر اكاذيب به 2 سال و نيم حبس تعزيري محكوم شده است.

او در آبان ماه سال گذشته، به همراه اسماعيل بخشي، نماينده كارگران نيشكر هفت تپه، بازداشت، و با توديع قرار وثيقه آزاد شده بودند. و پس از آزادي وي اعلام كرد كه در بازداشتگاه وزارت اطلاعات تحت شكنجه قرار گرفته بود.

آرش صادقی، کنشگر مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج توسط دادگاه انقلاب به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شده است که پس از جمع شدن با حبس تعلیقی ۴ ساله پیشین او به ۱۹ سال حبس افزایش یافت. در صورت اعمال ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) این مدت به ۱۱ سال و ۶ ماه کاهش پیدا خواهد کرد با این حال کماکان از اجرایی شدن این ماده در مورد آقای صادقی خبری نیست.

او در تاریخ ۲۰ شهریور ماه سال ۹۷ تحت عمل جراحی قرار گرفته و تومور سرطانی از استخوان کتف راستش خارج شد. سه روز بعد از جراحی به‌رغم تجویز پزشکان مبنی بر بستری بودن او برای شیمی درمانی و همچنین دوره آنتی بیوتیک درمانی، به زندان رجایی شهر بازگردانده شد.

روز شنبه ۶ مهرماه ۹۸ به‌رغم وخامت حال زندانی سیاسی آرش صادقی براثر بیماری سرطان، از انتقال وی به بیمارستان ممانعت به عمل آمد.

گلرخ ابراهیمی ایرایی، همسر آرش صادقی، که از آبان ماه سال ۹۵ در حال تحمل حبس بود در تاریخ ۱۹ فروردین ماه سال جاری و با پایان دوران محکومیت با تودیع قرار از بابت پرونده جدید، از زندان اوین آزاد شده است.

او از بابت پرونده جدید به ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری دیگر و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه ها و احزاب محکوم شده است. به گفته وکیل وی، بر اساس حکم صادره با اعمال ماده ۱۳۴ مدت ۲ سال و ۱ ماه از این حبس قابل اجرا خواهد بود. حکم صادره اواسط ماه گذشته تائید شد.

صبا كرد افشاري، زنداني سياسي سابق، روز شنبه 11 خرداد ماه 98، توسط نيروهاي امنيتي بازداشت شد.

او پيشتر در تاريخ 11 مرداد ماه 97، طي اعتراضات مردمي مرداد ماه به همراه ده ها از فعالان ديگر توسط نيروهاي امنيتي بازداشت، و به زندان قرچك ورامين منتقل شده بود. سپس خانم كرد افشاري توسط شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران به رياست قاضي مقيسه به اتهام اخلال در نظم عمومي به يك سال حبس تعزيري محكوم شده بود كه در 25 بهمن سال گذشته در هنگام موج آزادي زودهنگام زندانيان سياسي آزاد شده است.

عليرضا شيرمحمدعلي، زنداني سياسي، در روز دوشنبه 20 خرداد سال جاري، توسط دو زنداني بزهكاري كه به حمل و نقل مواد مخدر و قتل متهم شده بودند، با ضربات چاقو بشدت زخمي شد، و پيش از اعزام به بيمارستان جان خود را از داست داد، و پيكر او در بهشت زهراي تهران خاكسپاري شد.

روز پنجشنبه 10 مرداد ماه 98، مژگان كشاورز، منيره عربشاهي و ياسمن آرياني، فعالان حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباري، به اتهامات اجتماع و تباني به قصد اقدام عليه امنيت ملي، تبليغ عليه نظام و تشويق و ترويج موجبات فساد و فحشا از طريق ترويج بي حجابي مجموعا به 55 سال حبس محكوم شدند.

مژگان كشاورز در روز جهاني زن به همراه منيره عربشاهي و ياسمن آرياني در مترو تهران به صورت مسالمت آميز در اعتراض به قوانين تبعيض آميز و تحقير آميز حجاب اجباري اقدام به برداشتن روسري از سري و پخش كردن گل ها در واگن مخصوص به زن ها كردند.

Read Previous

اسماعيل بخشي آزاد شد

Read Next

اعدام شهروندي در خمين در ملا عام

Leave a Reply

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *