ژينوس سبحاني بازداشت و آزاد شد

ژينوس سبحاني، شهروند بهايي ساكن تهران و منشي سابق كانون مدافعان حقوق بشر، روز يكشنبه 11 فروردين بازداشت شده بود، سپس در روز دوشنبه 12 فروردين آزاد شد.

ماموران امنيتي پس از مراجعه به خانه ژينوس سبحاني وسائل شخصي خود از جمله لپ تاپ و موبايل را ضبط كرده، وي را بازداشت و به مكان نامعلومي منتقل كرده بودند.

كمي بعد، منابعي آگاه از آزاد شدن دوباره او خبر دادند. دلايل بازداشت، اتهام طرح شده و نيز آزاد شدن او روشن نشد.

همچمنين در 25 دي ماه سال 87، پس از حمله ماموران انتظامي امنيتي به دفتر كانون مدافعان حقوق بشر ايران و پلمپ آن، ژينوس سبحاني، منشي اين كانون، در خانه خود بازداشت شده، و با سپردن وثيقه 70 ميليون توماني آزاد شده بود.

گفتني است، اعضاي آيين بهايي در ايران بزرگترين گروه اقليت مذهبي غيرمسلمانان در ايران را تشكيل مي دهند.

در سال هاي اخير، بدرفتاري با بهاييان از جمله تخريب قبرستان ها، دستگيري خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از كار و سلب حقوق مدني اساسي از آنها، تشديد شده است.

قانون اساسي جمهوري اسلامي نيز بهائيت را به عنوان مذهب به رسميت نمي شناسد، از اين رو بازداشت و زنداني كردن بهاييان در طول چهار دهه ادامه داشته است.

به علاوه بر آن، پس از انقلاب اسلامي در ايران صدها از مديران جامعه بهايي بازداشت شده، و تعدادي از آنان اعدام شده اند. اين مديران شامل عفيف نعيمي، فريبا كمال آبادي، مهوش شهرياري، وحيد تيزفهم، جمال الدين خانجاني، سعيد رضايي و بهروز توكلي هستند.

Read Previous

وضعيت بحراني لرستان

Read Next

نسرين ستوده شهروندي افتخاري پاريس را به دست آورد

Leave a Reply

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *