نسرين ستوده شهروندي افتخاري پاريس را به دست آورد

روز دوشنبه 12 فروردين، شوراي شهر پاريس به اتفاق آرا شهروندي افتخاري را به نسرين ستوده، وكيل دادگستري و فعال حقوق بشر زنداني در ايران، براي دفاع از آزادي هاي بنيادين و حقوق زنان اعطا كرد.

در مصوبه اي شوراي شهر پاريس آمده است كه شهروندي افتخاري پاريس به نشانه حمايت و تجليل از نسرين ستوده، و براي شجاعت بي نظيرش به او اعطا مي شود. شوراي شهر پاريس نيز خواستار آزادي فوري وي شد.

در بخش ديگري از اين مصوبه نيز آمده است كه شوراي شهر پاريس به نسرين ستوده براي ايستادگي خلل ناپذير او در دفاع از آزادي هاي بنيادين و حقوق زنان درود مي فرستد و مبارزه او را سرمشق و منبع الهام مي داند.

همچنين در ماه گذشته امانوئل مكرون، رئيس جمهوري فرانسه و رئيس دوره اي گروه هفت، نسرين ستوده را به عضويت در كميته مشورتي برابري جنسيتي گروه هفت دعوت كرده است. اما جمهوري اسلامي ايران اين اقدام را محكوم كرد.

گذشته از اين، كانون وكلاي فرانسه عكس بزرگي از نسرين ستوده بر روي ساختمان خود در پاريس قرار داده است.

همچنين، سازمان عفو بين الملل حكم عليه نسرين ستوده را به عنوان شديدترين حكمي است كه ايران در سال هاي اخير براي يك فعال حقوق بشر صادر كرده است، توصيف كرد. و از كشورهاي خارجي، به ويژه اتحاديه اروپا، خواست براي آزادي نسرين ستوده به ايران فشار آورند.

نيز عفو بين الملل در فراخواني به فعالان حقوق بشر پيشنهاد داده است براي آزادي نسرين ستوده به ابراهيم رئيسي، رئيس قوه قضائيه، نامه اي بنويسند و از او بخواهند خانم ستوده را فورا آزاد كند.

نسرين ستوده، وكيل دادگستري و فعال حقوق  بشر 55 ساله، روز 23 خرداد سال گذشته 1397 در خانه اش در تهران بازداشت شده بود، به خاطر وكالت او در پرونده هاي مربوط به دختران خيابان انقلاب به 12 سال زنان و 148 ضربه شلاق محكوم شده است.

Read Previous

ژينوس سبحاني بازداشت و آزاد شد

Read Next

افشين برزگر جمشيدي به 8 ماه زندان محكوم شد

Leave a Reply

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *