چگونه دولت سيل زدگان را جبران خواهد كرد

از چند روز پيش، هنوز جمهوري اسلامي ايران شاهد بارش شديد باران است كه باعث آب گرفتگي و خسارات فراوان به منازل مسكوني، مزارع و تاسيسات زيربنايي شده است.

روز چهارشنبه هفتم فروردين ماه، عليرضا رفيعي پور، رئيس سازمان دامپزشكي، اعلام كرد كه چهار هزار و 636 راس دام سبك و سنگين در پي حادثه سيل اخير در استان هاي مازندران، گلستان، كرمانشاه، لرستان، كهگيلويه و بويراحمد و خراسان شمال تلف شدند.

رئيس سازمان دامپزشكي افزود: «از اين تعداد، چهار هزار و 500 راس دام سبك، و 136 راس دام سنگين بود».

به علاوه بر اين، پنج هزار و 975 كندوي زنبور عسل خسارت ديد كه پنج هزار و 680 كندو مربوط به استان مازندران، و 295 كندو مربوط به استان گلستان مي شد.

سيل در استان گلستان يك هزار و 50 ميليارد تومان، و در استان مازندران 550 ميليارد تومان به بخش كشاورزي خسارت وارد كرده است.

841 هزار و 500 قطعه طيور اعم از نيمچه گوشتي، مادر و تخمگذار و همچنين 94 مزرعه پرورش ماهيان سردابي و 500 هكتار مزرعه پرورش ماهيان گرمابي در استان هاي گلستان، كرمانشاه، لرستان، كهگيلويه و بويراحمد خسارت ديدند.

عليرضا رفيعي پور از مصوب كردن دولت به ازاي هر دام سبك 500 هزار تومان وام بلاعوض و 500 هزار تومان تسهيلات بدهد خبر داد، و گفت: «تسهيلاتي كه دولت كارمزد و سود آن را تقبل مي كند، و در واقع تسهيلات بدون بهره است».

وي ادامه داد: «براي دام هاي سنگين به ازاي هر دام سه ميليون تومان وام بلاعوض و سه ميليون تومان تسهيلات بدون بهره در نظر گرفته شده است».

عبدالناصر همتي، رئيس كل بانك مركزي ايران، از تخصيص بيش از چهار هزار ميليارد تومان تسهيلات ارزان قيمت به منظور احيا و بازسازي واحدهاي آسيب ديده در سيلاب هاي اخير خبر داد.

حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران، در نخستين نشست هيئت دولت در سال نو قول داده بود كه اين خسارات مادي، چه در بخش كشاورزي، چه در بخش زيربنايي و چه در بخش مسكن، جبران خواهد شد.

و امروز در جمع مردم سيل زده روستاي چن سبلي در شهرستان آق قلا، حسن روحاني با اشاره به اينكه دولت تمام توانش را براي كمك سيل زدگان در اختيار مردم قرار داده، گفت: «گلستان را به روز اول باز مي گردانيم و در كنار شما هستيم».

وي اظهار كرد: «دولت به عنوان خادم شما و نماينده شما وظيفه خود را مي داند كه با همه توان كنار شما باشد».

Read Previous

واكنش هاي كشورهاي همسايه ايران به حوادث اخير سيل

Read Next

مايكروسافت 99 وبسايت ايراني را در اختيار گرفت

Leave a Reply

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *